Szlachtowa

szlachtowa-kosciolSzlachtowa zwana początkowo Rusią Szlachtowską położona jest w dolinie Grajcarka zwanego dawniej Ruską Wodą i jego dopływów - potoków Czarnej i Białej Wody. Do 1947 roku zamieszkiwała tu ludność pochodzenia ruskiego, obrządku greckokatolickiego.


Pierwsze zmianki o Rusi Szlachtowskiej pochodzą z XV w. następne z roku 1542, kiedy należała do Achacego Jordana z Zakliczyna - kasztelana zawichojskiego. Informacja z 1581 roku dotyczy również Jaworek i pochodzi z wykazów poboro¬wych. Obie wsie stanowiły wówczas własność Piotra Nawojowskiego.  W XVIII wieku Szlachtowa była w rękach Pawła Sanguszki, który w latach 1732-40 uruchomił we wsi hutę, gdzie w płuczkarni, prażalni i szmelcowni przerabiano rudy wydobywane w sztolniach Jarmuty.
Łemkowie zajmowali się zarówno rolnictwem jak i pasterstwem.  Hodowano bydło które stanowiło podstawową siłę pociągową przy pracach rolnych oraz były przedmiotem handlu. Również hodowla owiec była bardzo rozpowszechniona.
Innym ważnym źródłem utrzymania, z którego słynęli Łemkowie z Rusi   Szlachtowskiej, było druciarstwo, a największy jego ośrodek stanowiła Biała Woda.

Szlachtowa obecnie
Do niedawna Szlachtowa była dzielnicą Szczawnicy. Od roku 2009 jesteśmy odrębną wioską Szlachtowa w której prężnie rozwija sie turystyka. Coraz więcej powstaje nowych pensjonatów i prywatnych kwater noclegowych.
 Jest to miejscowość  usytuowana w małych Pieninach.  Znajduje się pomiędzy Szczawnicą a Jaworkami co umożliwia łatwy i szybki dostęp do wielu atrakcji w okolicy.
Dla miłośników pieszych wycieczek dostępne są szlaki turystyczne na Prehybę : szlak papieski, żółty i niebieski.
Po Łemkach odziedziczyliśmy piękną cerkiew, która została niedawno odrestaurowana. Przy kościele znajduje się Szałas Papieski na cześć dawnej wizyty Papieża Jana Pawła II w naszej miejscowości.
Serdecznie zapraszamy.