Zamek w Niedzicy

Zamek_w_NiedzicyZamek w Niedzicy leży nad Zalewem Czorsztyńskim. Dawniej Warownia ta była znana pod nazwą Zamek Dunajec. Wybudowano ją około 1325 roku, dziś jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych zamków w Polsce. Malowniczo położony, stanowi niewątpliwą atrakcję Pienin i polskiego Spiszu.

 

Zamek zachował się praktycznie w całości. Najwyższa, a zarazem najstarsza część zbudowana z kamienia wapiennego, z wysoką kwadratowa wieżą to zamek górny. Składa się on, oprócz wieży, z kaplicy (widać resztki polichromii), niewielkiej części mieszkalnej i małego dziedzińca ze studnią, głęboką na 90 m. Wg legendy kopali ją jeńcy tatarscy i posiadała ona połączenie z Dunajcem.

niedzica-Zamek_DunajecBrama do pierwotnego zamku murowanego z XIV w. prowadziła od południa, zachowały się ślady bramy i mostu zwodzonego. Pod zamkiem górnym znajdowało się więzienie, w którym podobno więziony był Janosik, można tam dziś jeszcze zobaczyć dyby.
Zamek dolny, powstały na dawnym przedzamczu zamku gotyckiego jest otynkowany. Posiada w sumie 3 baszty i basteje: narożną i kapliczną oraz bramną. W baszcie kaplicznej pozostały resztki po dawnej bramie wjazdowej z końca XV w. Mury obwodowe zwieńczone są renesansową attyką. Między zamkami dolnym i górnym znajduje się zamek średni z zabudową mieszkalną. Do zwiedzania z przewodnikiem udostępnione są komnaty na zamku górnym i średnim, zawierające ekspozycje związane z historią zamku oraz wyposażeniem siedziby szlacheckiej.

Niedzica_Czorsztyn

 

 

Z dwóch tarasów widokowych rozciąga wspaniały widok na okolicę: Pieniny, zaporę, zamek czorsztyński i Tatry. Na dole jest też restauaracja. W sezonie do zwiedzania udostępniony jest także spichlerz ze sztuką ludową Spisza.