Spływ Dunajcem, kajakarstwo, wędkarstwo.

Przelom_Pieninski

Jest to jeden z najbardziej znanych szlaków turystycznych, na których od dziesiątków lat organizowane są regularne spływy na tratwach stanowiące atrakcję na skalę światową. Początek spływu ma miejsce w Sromowcach Kątach, a koniec po 18 km w Szczawnicy lub Krościenku.


 

Rzeka tworzy na tym odcinku wiele ostrych zakoli, a ściany górskie wznoszą się nawet do wysokości 300 m. Przełom Dunajca można także zwiedzić pieszo lub rowerem. Umożliwia to Droga Pienińska ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru prowadząca wzdłuż brzegu Dunajca.przelom_Dunajca_1

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października.

Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach - Kątach, gdzie znajduje się m.in. parking i pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego,

 splyw_dunajcem

 Istnieją dwie przystanie docelowe:
1. SZCZAWNICA - długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min

2. KROŚCIENKO - długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.

 

***

Na Dunajcu występują dogodne warunki dla uprawiania kajakarstwa górskiego. W Wietrznicach znajduje się profesjonalny tor kajakowy. Tor (dł. ok. 350 m, różnica poziomów 3 m) zawiera wszystkie elementy techniczne torów kajakowych (przeszkody wodne) o zróżnicowanym stopniu trudności, co spełnia warunki dla szkolenia początkujących i w pełni zaawansowanych zawodników. tor-kajakowy-wietrzniceJest niewątpliwie najlepszym i najładniejszym w Polsce tego typu obiektem do szkolenia najmłodszych adeptów kajakarstwa.

 

 ***

Dunajec to również wspaniała rzeka do łowienia ryb. W górnym biegu od źródeł po połączenie z Popradem, gdzie Dunajec ma charakter rzeki górskiej, są to takie ryby jak:

pstrag-dunajec glowacica-dunajec

pstrąg potokowy, lipień, kleń, brzana, świnka, ukleja, okoń, jelec, brzanka; rzadziej, okresowo, bądź miejscowo: szczupak, płoć, leszcz, pstrąg tęczowy, głowacica, troć jeziorowa; z ryb niewędkarskich: głowacz pręgopłetwy i białopletwy, strzebla potokowa; sporadycznie inne gatunki.