Jezioro Czorsztyńskie

pokoje-szczawnicaJedną z niewątpliwych atrakcji Pienin jest niedawno powstałe jezioro Czorsztyńskie. Znajduje się ono nad zalanym korytem rzeki Dunajec. Pod wodą znalazły się takie znane miejscowości jak Czorsztyn czy Stare Maniowy.

***

 W Mizernej działa Szkoła indsurfingu, która oferuje:


 - naukę pływania na desce lub doskonalenie umiejętności
 - najwyższej jakości sprzęt renomowanych firm o zróżnicowanej wyporności i powierzchni żagla
 - dobór sprzętu w zależności od poziomu zaawansowania
 - profesjonalni instruktorzy
 - wypożyczalnia sprzętu windsurfingowego
 - zajęcia grupowe i indywidualne
 - specjalna oferta dla grup zorganizowanych

 

Wypożyczalnia jest bogato wyposażona w różne odmiany sprzętu pływającego m.in.:

- rowerki wodne, które uwagi na swoją budowę, rowery zaliczają się do najbardziej stabilnych jednostek pływających (dwie komory pływające, umieszczone po obu bokach sprawiają, że naprawdę trudno je przewrócić).
- kajaki
- łódki, na której można dopłynąć w najcichsze i najbardziej niedostępne miejsca zalewu, gdzie ryby biorą najlepiej. Łódki są również dostępne dla osób, które po prostu chcą powiosłować bez zapuszczania się na wędkarskie łowiska.

 

***


biala-dama-jezioroPo jeziorze Czorsztyńskim odbywają się regularne rejsy spacerowe statkami o nazwie "Biała Dama" na której pokładzie mieści się 45 osób oraz statek "Harnaś" na którego pokładzie mieści się 135 osób.
Ten statek często jest wykorzystywany do okolicznościowych imprez, rejsów nocnych jak również zabaw przy kapeli góralskiej na jeziorze. Przystań znajduje się u stóp niedzickiego zamku.

 Z pokładu statków można podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody takie jak: Zamek Dunajec w Niedzicy, ruiny królewskiego zamku w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na półwyspie Stylchen, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych.

 

***

Kluszkowce są malowniczą wsią letniskową położoną nad sztucznym zalewem. Można podziwiać piękne widoki na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny  oraz Tatry Słowackie. Dostępne są wypożyczalnie sprzętu wodnego (łódki, kajaki, rowery wodne) oraz kompleks wyciągów: krzesełkowy, orczykowy. W sezonie letnim atrakcją jest  rynna zjazdowa na górze Wdżar o długości 1000 m. Na półwyspie Stylchen niedaleko Kluszkowiec znajdują się zabudowania przeniesione ze starego Czorsztyna, gdzie stworzono osadę turystyczną. Część obiektów przeznaczona jest do zwiedzania.

kluszkowce_1

***

 Tor saneczkowy na górze Wdżar typu alpen coaster ma około 1000 metrów długości. Tego typu zjeżdżalni grawitacyjnych jest w Polsce kilka. Saneczki na kółkach mogą rozwinąć prędkość do 40 kilometrów na godzinę. Dwuosobowe pojazdy wyposażone są w dwa hamulce. Jeden włącza się automatycznie, gdy przekroczona jest prędkość 40 kilometrów na godzinę. Drugi hamulec obsługiwany jest przez jadące osoby. Dodatkową atrakcją w lecie są rejsy statkami "Biała Dama" oraz "Harnaś" po Jeziorze Czorsztyńskim .

kluszkowce-wyciag

***

 Skansen w Kluszkowcach (Osada Turystyczna w Czorsztynie)

Obszar lokalizacji osady turystycznej obejmuje półwysep, o lokalnej nazwie "Stylchyn", w granicach wsi Kluszkowce, otoczony Jeziorem Czorsztyńskim. Posiada on wybitne walory krajobrazowe przez eksponowane i bogate panoramy widokowe. Zabudowa osady została podzielona na dwa sektory - pensjonatowo-uzdrowiskowy i ludowy (wiejski). W obrębie drugiego znajduje się muzeum etnograficzne (na które została przeznaczona najcenniejsza zagroda - z pełnym pierwotnym wyposażeniem domowym i gospodarczym z 1909 r.) oraz uliczka malowniczych kamiennych piwniczek z drewnianymi spichlerzykami. W tym sektorze znajduje się również najstarsza (później nieco przebudowana) chałupa z 1898 r. W części pensjonatowo-uzdrowiskowej znajdują się duże budynki drewniane z przełomu wieków oraz z okresu międzywojennego.