Szlachtowa

szlachtowa-kosciolSzlachtowa zwana początkowo Rusią Szlachtowską położona jest w dolinie Grajcarka zwanego dawniej Ruską Wodą i jego dopływów - potoków Czarnej i Białej Wody. Do 1947 roku zamieszkiwała tu ludność pochodzenia ruskiego, obrządku greckokatolickiego.

Czytaj więcej: Szlachtowa

Jaworki - Klub "Muzyczna Owczarnia"

owczarnia_konc"Muzyczna Owczarnia" w Jaworkach to miejsce niezwykłe, niektórzy  mówią nawet, że magiczne. W kameralnych warunkach koncertują tutaj największe sławy bluesowe i jazzowe.

Czytaj więcej: Jaworki - Klub "Muzyczna Owczarnia"

Uzdrowisko Szczawnica

szczawnica-muzeumUzdrowisko Szczawnica leży u stóp góry Bryjarki, w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego, w malowniczej dolinie Grajcarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca.

Czytaj więcej: Uzdrowisko Szczawnica

Jaworki - Rezerwat "Biała woda"

smolegowa_skala1Rezerwat Biała Woda ma powierzchnię 27,83 ha,  położony jest w dolinie potoku Biała Woda oraz jego dopływu Brysztańskiego Potoku. Zaraz po wejściu do rezerwatu, po lewej stronie znajduje się skała zwana Czubatą.

Czytaj więcej: Jaworki - Rezerwat "Biała woda"

Spływ Dunajcem, kajakarstwo, wędkarstwo.

Przelom_Pieninski

Jest to jeden z najbardziej znanych szlaków turystycznych, na których od dziesiątków lat organizowane są regularne spływy na tratwach stanowiące atrakcję na skalę światową. Początek spływu ma miejsce w Sromowcach Kątach, a koniec po 18 km w Szczawnicy lub Krościenku.


Czytaj więcej: Spływ Dunajcem, kajakarstwo, wędkarstwo.

Jaworki - Wąwóz Homole

homole1Założony w 1963 rezerwat im. Jana Wiktora ma powierzchnię 58,6 ha. Wąwóz Homole ma długość ok. 800 m i wcina się w północne stoki Wysokich Skałek, tworząc głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących do 120 m wysokości.

Czytaj więcej: Jaworki - Wąwóz Homole

Szczyt - "Trzy korony"

trzy-korony-1Trzy korony (982 m) - najwyższy i najbardziej efektowny szczyt Pienin.  Partię szczytową stanowi pięć turni:
-  Okrąglica – 982 m n.p.m. Najwyższa, na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami. Na platformie mieści się około 30 osób.

Czytaj więcej: Szczyt - "Trzy korony"

Jezioro Czorsztyńskie

pokoje-szczawnicaJedną z niewątpliwych atrakcji Pienin jest niedawno powstałe jezioro Czorsztyńskie. Znajduje się ono nad zalanym korytem rzeki Dunajec. Pod wodą znalazły się takie znane miejscowości jak Czorsztyn czy Stare Maniowy.

Czytaj więcej: Jezioro Czorsztyńskie

Zamek w Czorsztynie

zamek_czorsztynski-2Nad Jeziorem Czorsztyńskim, na skalistym wzgórzu, wznoszą się okazałe ruiny zamku z XIV wieku, do którego z parkingu wiedzie ścieżka przez las (około 0,5 km). Obecnie ruiny są zabezpieczone i udostępnione do zwiedzania.

Czytaj więcej: Zamek w Czorsztynie

Zamek w Niedzicy

Zamek_w_NiedzicyZamek w Niedzicy leży nad Zalewem Czorsztyńskim. Dawniej Warownia ta była znana pod nazwą Zamek Dunajec. Wybudowano ją około 1325 roku, dziś jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych zamków w Polsce. Malowniczo położony, stanowi niewątpliwą atrakcję Pienin i polskiego Spiszu.

Czytaj więcej: Zamek w Niedzicy